Grøn løsning
Lauritzen Fonden har taget en beslutning om at investere i ny co2 venlig opvarmning til deres konferencecenter i Dronningmølle. De har derfor besluttet at udskifte deres oliefyr med varmepumpe. I forvejen har de investeret i et større solcelle-anlæg med batteri kapacitet.
Varmepumper til opvarmning, har flere fordele. Ydelsesmæssigt er de langt bedre end olie, gas, træpiller og lign. Og set over tid er store besparelser. Via deres eget solcelle-anlæg opnår de stor egenforsyning af grøn el og en markant bedre udnyttelse af egen el-produktion.
Vertikal jordvarme
Lauritzen Fonden valgte i samarbejde med Dansk Energi Center A/S at løsningen skulle være en jordvarmeboring. Det blev til 6 boringer af ca. 135 meters dybde.
Tilskud
Ved udskiftning af fossile- og biomassebaserede varmekilder til varmepumper er der mulighed for at opnå op til 30% tilskud af projekt prisen.